חדשותכנס יזמות בבית ספר רמות ויצמן ביבנה בסימן "חדשנות והתחדשות"

בכנס שנערך ביום שישי האחרון בית הספר היסודי ''רמות ויצמן'' הוצגו תוצרי למידה בתחומי דעת שונים המייצגים למידה פדגוגית איכותית המבוססת על חוויה וחקר.

בתי הספר בעיר נמצאים בעיצומה של מהפכה חינוכית אותה מוביל ראש העיר, צבי גוב-ארי, במסגרתה מתחולל שינוי שיטתי ומקצועי בשיטת הלמידה, מעבר ללמידה משמעותית המעוגנת ביצירת התנסות של התלמידים ומלווה בייחודיות של כל אחד מבתי הספר. תהליך זה נעשה תוך ליווי ובקרה של גורמי מקצוע.

בבית ספר רמות ויצמן בניהולה של עמליה סוויסא נערך כנס היזמות החמישי במהלכו הציגו התלמידים את תוצרי למידתם והפגינו בקיאות והתלהבות. התלמידים אימצו מודלים של למידה יזמית, חוקרת ועצמאית תוך התנסות בדינמיקה קבוצתית, הובלת תהליכים וחשיבה ''מחוץ לקופסה''. ראש העיר, צבי גוב-ארי ביקר בבית הספר, נפגש עם התלמידים והתרשם מתהליך הלמידה החוויתי התואם ליעדים שהגדיר ולייחודיות הבית-ספרית.

הכנס נפתח בטקס בית ספרי במעמד ראש העיר, צבי גוב-ארי, אורחים, הורים ותלמידים. בטקס הציגו נציגים מכל שכבה את המיזמים ותוצרי הלמידה אותם פיתחו במהלך השנה ושיתפו בתהליכי הלמידה שעברו. התוצאות החיוביות של תהליך הלמידה היזמי באו לידי ביטוי בתוצרי התלמידים אשר התעלו השנה לרמה גבוהה במיוחד: תלמידי שכבת א'-ב' פיתחו משחקים בשפה ובמתמטיקה במרחב, תלמידי שכבת ג' הציעו דרכים להתמודדות עם קונפליקטים ולשחק בהנאה בהפסקות: תהליך הלמידה נעשה מחוץ לכיתה, התלמידים זיהו צורך, עבדו בקבוצות, העלו רעיונות וגילו חשיבה יצירתית. המיזם של תלמידי שכבת ד' עסק בהקמת מוזיאון להכרת יבנה מהעת העתיקה ועד היום "מוזיאון ברמות". המוזיאון הוקם בכניסה לביה"ס וזכה להתפעלות רבה מצד המבקרים. התלמידים חקרו את אתרי העיר, אספו מידע ותכננו את המיצגים במוזיאון. תלמידים הפעילים בוועדת מועצה ירוקה, הקימו עמדה של מודעות סביבתית, הסבירו לבאי הכנס על החשיבות בחיסכון בצריכת החשמל והחתימו אותם על התחייבות אישית לחיסכון. שכבה ה' השתתפה בקורס תעשידע "הממציא הצעיר בחקלאות" שם למדו התלמידים על ההיבטים השונים בעולם החקלאות, זיהו בעיות ופיתחו פיתוחים טכנולוגים חדשנים שיכולים לסייע לחקלאים ועונים על צורכי האדם והסביבה. בין ההמצאות שהוצגו: רובוט המשקה את האדמה בהתאם לצורך, מערכת חכמה המשלבת מים ודשן להשקיית צמחים, מערכת לכיבוי שריפות בשדות חקלאים ועוד. תלמידי שכבת ו' למדו את תכנית דיבייט, מיומנויות של העברת המסרים ועמידה מול קהל.

במסגרת שיעורי גאוגרפיה התלמידים השתמשו במיומנויות שלמדו ובעזרת שימוש בכלים דיגיטליים הקימו מערך הסברה לשיפור תדמיתה של ישראל בעולם. בנוסף הוצגו מיצגים ותוצרי למידה בתחומי דעת נוספים: מדעים, תכנות, גאוגרפיה, שפה, מתמטיקה, אנגלית, אומנות, מולדת ועוד.

בית הספר ''רמות ויצמן'' מפתח תוכנית לימודים המעודדת התבוננות בסביבה מנקודת מבט חוקרת, תוך שיתוף פעולה ועבודת צוות. בתחום הקהילתי ההורים מעורבים ושותפים לעשייה הבית ספרית. השנה הוקמה בבית הספר גינה לימודית הבנויה מ-15 ערוגות כאשר כל כיתה אחראית על ערוגה אותה היא חוקרת ומטפחת.

מנהלת ביה"ס הודתה לשותפים לעשייה המבורכת והדגישה את מעורבותו של ראש העיר, צבי גוב-ארי המלווה את בית הספר, תומך ומעודד למידה משמעותית בו. "אני גאה בכל אחד ואחד מתלמידי ובטוחה שהתהליך היזמי שעברו בתחום הלימודי, החברתי והקהילתי יבוא לידי ביטוי בהמשך דרכם במערכת החינוך".

ראש העיר, צבי גוב-ארי בירך את מנהלת בית הספר וסגלי ההוראה על התהליך החינוכי והתוצרים ואמר כי "תהליכי הלמידה שהוצגו על-ידי תלמידי בית הספר מהווים מנוף להמשך עשייה חינוכית בכיוון זה, שעיקרה מעבר ללמידה חווייתית אותה אנו מיישמים בכל בתי הספר בעיר. מדובר ביעד ארוך-טווח משולב עם ייחודיות בתי-הספר, האמור, בין היתר, לפתח יכולות אוטו-דידקטיות בקרב התלמידים. נמשיך בתהליך ההטמעה והייחודיות תוך יצירת זהות בית-ספרית והזדהות עמו".

פורסם בתאריך: 05/04/2017 

Internet Explorer 5+ ,1024 x 768 : צפייה מומלצת - Yavne Municipality 2003 - 2014 © All rights reserved.