חדשות


יחידת החילוץ וההצלה שהוקמה ע"י העירייה תירגלה חילוץ נפגעים מבין הריסות

כ-80 מתנדבים ועובדי עיריית יבנה השתתפו בשבוע שעבר בהשתלמות מקיפה ובתרגול של חילוץ נפגעים זאת במסגרת הרחבת מוכנות העיר למצבי חירום.

לפני מספר חודשים הנחה ראש העיר, צבי גוב-ארי על הקמת יחידת חילוץ והצלה מקומית המורכבת מתושבים מתנדבים, אשר תפקידם יהיה להגיע במהירות לאתר בו יתרחש אסון (חלילה) ולספק ללכודים סיוע ועזרה ראשונית עד הגעתם של כוחות ההצלה הארציים. החלטת ראש העיר הינה כחלק ממכלול פעולות להגברת המוכנות לשעת חירום ופועלת תחת אחריותו המקצועית של קב"ט העירייה ומנהל מחלקת החירום והביטחון, ציון דויד.

בהשתלמות שנערכה בשבוע החולף ביוזמת העירייה, תורגלו אנשי היחידה, בראשותו של אל"מ (במיל.) עו"ד שמואל פז בשלל נושאים כגון מתן עזרה ראשונית במקרים של קריסת מבנים, רעידות אדמה ותרחישים הדורשים חילוץ נפגעים. צוותי ההדרכה מטעם בית הספר הלאומי לחילוץ והצלה של פיקוד העורף העבירו למתנדבים כלים להתמודדות אפקטיבית בשעות הראשונות לאירוע.

משימות מתנדבי הסע"ר כפי שהוגדרו ע"י העירייה כוללות מתן עזרה ראשונה לנפגעים, איתור וחילוץ קל של לכודים, כיבוי שרפות קטנות בשטח האירוע, נטרול סיכונים (גז, מים, חשמל) ועוד.

במתחם אימונים שהקימה העירייה במרכז העיר נדרשו המתנדבים לתת מענה לסוגיות הנוגעות לחילוץ אפקטיבי של נפגעים מבין הריסות, תוך פעילות של חיתוך בטון, קשירה והנפה, הגבהה, תימוך ועוד. הצוותים צוידו בכלי עבודה המותאמים לחילוץ ופינוי הריסות, ערכות תאורת לילה, במיגון אישי ואפודי זיהוי והפגינו מקצועיות רבה ורצינות בביצוע המשימות. בתרגיל שולבו מכלולי החירום העירוניים לרבות פריסת ציוד החירום הייעודי ע"י צוות המחסן העירוני, קשר עם מרכז השליטה, בדיקת מערכות הקשר, הפעלת הדוברות ומרכז מידע לאוכלוסיה תוך שיתוף פעולה עם המשטרה, כיבוי אש ופיקוד העורף. בתום ההשתלמות נערך מבחן מעשי וראש העיר העניק כתבי מינוי למפקדי הצוותים ולמטה היחידה.

ראש העיר, צבי גוב-ארי אמר השבוע כי על-פי הערכות בשעת חירום תהיה ליחידת החילוץ תפקיד מכריע, זאת לנוכח האפשרות שכוחות ההצלה הארציים לא יצליחו להגיע מיידית לאתרים הפגועים. "לפעולות החילוץ שיבוצעו על-ידכם יהיה תפקיד מכריע ומציל חיים. ההענות הגבוהה ומסירותכם למשימה מחממים את הלב ומעניקים לכולנו תחושה של ערבות הדדית. כולי תקווה כי לא נזדקק לשירותכם אך חשוב להיות ערוכים לכל תרחיש אפשרי". ראש העיר הודה לעשרות המתנדבים והעובדים על התגייסותם ותרומתם להגברת מוכנותה של העיר למתן מענה לאוכלוסיה בתרחישי קיצון ושיבח את צוות מחלקת חירום וביטחון בראשותו של ציון דויד.

 

Internet Explorer 5+ ,1024 x 768 : צפייה מומלצת - Yavne Municipality 2003 - 2014 © All rights reserved.