חדשות


עיריית יבנה מעודדת שימוש באפליקציה חדשנית "הכפתור האדום" למלחמה בבריונות ברשת באמצעות הסמארטפון

החרימו אתכם ברשת? קיללו אתכם? איימו עליכם? פתחו נגדכם קבוצה? לקראת חופשת הקיץ ובכלל מזמינה עיריית יבנה את בני הנוער להוריד לסמארטפון את אפליקציית "הכפתור האדום" ולהצטרף למאבק בבריונות רשת.

ראש העיר, צבי גוב-ארי: "מרבית בני הנוער מחזיקים כיום טלפון סלולרי וחשוב להכיר את הכלים המסייעים להתמודד עם אלימות ברשת".

עמותת 'הכפתור האדום' מובילת המאבק בבריונות ברשת מפעילה אפליקציה לסמארטפון המסייעת בהעברת דיווחים אודות אלימות ובריונות ברשת, בצורה נגישה ויעילה. מטרתה להנגיש את האפליקציה לבני הנוער אשר מרביתם ככולם גולשים כיום ברשתות החברתיות דרך הסמארטפון (טלפון חכם). כל בעל סמארטפון להוריד בחינם מחנות Google Play את אפליקציית הכפתור האדום ולדווח על אלימות ברשת. לאחר ההתקנה יופיע כפתור הדיווח ולחיצה עליו תאפשר למשתמש לבחור את האפליקציה ממנה ירצה לדווח. בעת זיהוי תוכן אלים באחת מהרשתות החברתיות, או בפרסום פוגעני - שיימינג, איומים, סרטונים פוגעניים, קבוצות שנאה, הטרדות, לחיצה פשוטה על הכפתור תשלח את צילום המסך באופן אנונימי לארגון, לטיפול בהסרת התוכן ואף לסיוע חירום במקרה הצורך (משטרת ישראל, עמותת סה"ר, ער"ן וכו').

את קבלת הדיווחים, מיונם והטיפול בהם מבצעים מתנדבים- סטודנטים במרכז הבינתחומי. הפניות שהוגדרו כאלימות מועברות כתלונות לאתרים בהם מופיע התוכן האלים.

מדי שבוע אנו עדים להתגברות האלימות ברשת- תופעה עולמית נפוצה בעידן הרשתות החברתיות אשר לא פסחה על החברה בישראל. רוב הקורבנות (והתוקפים) הם בני נוער הנחשפים לאלימות בסביבה המקוונת המוצאים עצמם חסרי אונים אל מול התוקף.

תופעה זו גורמת לנזקים חברתיים ונפשיים קשים ובמקרים קיצוניים גם לאובדנות.מאז שעלתה האפליקציה לאוויר מצטרפים לארגון 'הכפתור האדום' אלפי משתמשים חדשים בקצב הולך וגובר ומסייעים בהפיכת הרשת למקום בטוח יותר.

לאחרונה, בחרה חברת פייסבוק העולמית בעמותת "הכפתור האדום" כשותף אסטרטגי במניעת cyberbullying (בריונות ברשת) בדגש על קהל יעד של ילדים ובני נוער. פייסבוק, כחלק מפעילותם האינטנסיבית בשמירת הרשת החברתית נקיה מאלימות, החליטו לערוך שיתוף פעולה ראשון מסוגו בישראל עם עמותת "הכפתור האדום", כך שיסייעו להם בהסרת תכנים אלימים ברשת. שיתוף הפעולה יכלול ערוץ ישיר לפייסבוק, הערוץ ישמש לצורך העברת תכנים המזוהים על ידי העמותה כאלימים והסרתם.

בנוסף לאפשרות הדיווח החדשה באמצעות הסמארטפון, ניתן להוריד בחינם למחשב, את הכפתור האדום - תוסף לדפדפן האינטרנט, המשמש כ'לחצן דיווח' בעת ההתקלות באלימות ברשת, התקנתו ידידותי פשוטה וחינמית. לאחרונה הושקה גרסה חדשה ומתקדמת של התוסף לדפדפן, עם שיפורים בולטים בחוויית המשתמש, גישה מהירה להיסטוריית דיווחים ובקרוב תושק תחרות "אני הגיבור" שמסגרתה יוכל לצבור כל משתמש נקודות בהתאם לאיכות דיווחיו ולזכות בפרסים.

אלון בר דוד ועדי זוטא מייסדי עמותת 'הכפתור האדום' הודו השבוע לראש העיר, צבי גוב-ארי על שיתוף הפעולה והבאת הנושא למודעות הציבור. "מחקרים מראים כי כיום מרבית בני הנוער מחזיקים טלפון סלולרי בבעלותם הבלעדית וכי עד גיל 12 למעלה מ- 81% מהילדים כבר החלו להשתמש בסלולר. לאור נתונים אלו, הבנו כי אנו חייבים להנגיש את אפשרות הדיווח למובייל ולאפשר בני הנוער לדווח מכל מקום. אנו מאמינים כי האפליקציה תסייע בשינוי פני המציאות הווירטואלית בישראל ותהפוך את הרשת למקום בטוח יותר באמצעות ציבור הגולשים".

עפ"י נתוני הארגון, בישראל 2015 - 45 אחוזים מהילדים בגיל 10-17 מדווחים כי נפגעו מאלימות מילולית ברשת וקרוב ל-80 אחוזים לא מספרים לאיש כי היו קורבנות לאלימות באינטרנט. על-פי "מדד הכפתור האדום" בשנת 2014 התקבלו 7431 דיווחים אנונימיים אודות אלימות ברשת, בעקבות לחיצה על הכפתור האדום- התוסף החינמי לדפדפן. 2347 מכלל הדיווחים התקבלו מפעילות בפייסבוק. על פי מדד הכפתור האדום, ביטוי האלימות השכיח ברשת הישראלית הוא קבוצת הסתה/שנאה וחרם- 63% מכלל הדיווחים, הביטוי השכיח לאחר מכן הוא של דף אלים/הסתה/התחזות כנגד אדם עם 14%, הפצת תמונות /סרטונים פרטיים נמצאת במקום השלישי עם 5% מהדיווחים, יחד עם פוסט אלים/פוגעני (5%), סרטון שיש בו אלימות כנגד אדם (5%) איום באובדנות (5%) ואחוז אחד לדיווחים פליליים- איום סחיטה/פדופילה. 

Internet Explorer 5+ ,1024 x 768 : צפייה מומלצת - Yavne Municipality 2003 - 2014 © All rights reserved.