חדשות


תלמידי מגמת הכימיה בתיכון ''האורן'' ביבנה נפגשו עם כלת פרס נובל לכימיה, פרופסור עדה יונת

תלמידי כיתה י"א במגמת הכימיה שבתיכון האורן ע"ש גינזבורג ביבנה זכו ביום ראשון, 28.12.14 למפגש מרגש עם כלת פרס נובל לכימיה, פרופסור עדה יונת במסגרת סיור לימודי במכון ויצמן למדע ברחובות.

הסיור התקיים כחלק מתכנית הלימודים וביוזמת המורה לכימיה ורכזת המגמה בביה"ס, שלי רפ. בסיור השתתפה מנהלת בית הספר, אורית גור-כהן

הסיור במכון והמפגש עם כלת פרס נובל לכימיה נועד להפגיש את התלמידים עם חוקרים מהשורה הראשונה ולחשוף אותם להרצאות ולחידושים בתחום.

התלמידים ביקרו במעבדת מחקר במכון שם שמו על שיטות העבודה, התהליכים והפיתוחים האחרונים עליהם שוקדים בימים אלה במכון. הרצאתה של ד"ר רון בלונדר בנושא ננו-טכנולוגיה הייתה מעניינת ומרתקת, ובמהלכה התנסו תלמידי המגמה בעבודה עם מיקרוסקופ כח אטומי (AFM) המאפשר להגיע לרזולוציות אטומיות. הדוקטורנט לכימיה, חיים אבירם, סקר במעבדה את מחקרו בתחום הביופיזיקה ואפשר סיור קצר במעבדתו.

שיאו של הביקור היה בפגישה מרגשת עם פרופ' עדה יונת, כלת פרס נובל לכימיה, אשר הרצתה בפניהם על מחקרה פורץ הדרך בחקר הריבוזום, מחקר שזיכה אותה בפרס נובל לכימיה בדצמבר 2009. עדה יונת התפרסמה בעבודתה פורצת הדרך בתחום פענוח המבנה המרחבי של הריבוזום על ידי קריסטלוגרפיה באמצעות קרני רנטגן. יונת סיפרה לתלמידים כי היא החלה במאמציה בדרך זו עוד בשנות ה-70 של המאה הקודמות ובמשך שנים רבות נחשבו מאמציה לחסרי תקווה, ותוצאותיה הראשונות התקבלו בספקנות. בהמשך, בזכות התמדה והשקעה מרובים הצליחה לאשש את טענותיה ולהביא לפריצת דרך בתחום, דבר אשר זיכה אותה כאמור הפרס נובל לכימיה ובפרסים יוקרתיים נוספים. התלמידים נהנו מאוד, הרחיבו דעת, היו סקרנים, קשובים, התעניינו, שאלו שאלות והסיור המוצלח עורר ברבים מהם מוטיבציה להמשך לימודיהם. 

Internet Explorer 5+ ,1024 x 768 : צפייה מומלצת - Yavne Municipality 2003 - 2014 © All rights reserved.