חדשותחום הלבבות שהמיס את השלג

בפרויקט המרגש, הנהוג מזה שנים רבות, של חילופי משלחות בין בני נוער מפולין לבין תלמידי תיכון "גינסבורג האורן" יבנה, השתתפו השנה 13 תלמידים ותלמידות מכיתות י"א-י"ב בליוויין המסור של מנהלת התיכון הגב' רינת אלמוג ומחנכת כיתת י"ב-6, הגב' נינה הקר. במהלך שבעת הימים, התארחו תלמידנו בבתי התלמידים הפולנים והביקור לבש אופי אישי משפחתי וחם.

לעומת המסע לפולין הידוע, המתמקד במוראות השואה, ביקור המשלחת בקראקוב, התמקד בהיכרות מעמיקה עם המסורת העממית, עם ההיסטוריה, האומנות, דרכי הלמידה בבתי הספר, הווי החיים השגרתי של הנוער הפולני ועוד...

המארחים הפולנים ליוו את תלמידנו במאור פנים במשעולי העיר העתיקה קראקוב על יופייה הארכיטקטוני, בבתי הכנסת של יהודי קראקוב בטרם נחתה עליהם ידו של הצורר הנאצי, במוזיאון שינדלר המנכיח את סיפור הצלתו המופלא של הידוע מבין חסידי העולם, המשלחת אף סיירה במוזיאון גליציה על תמונותיו בעלות הסממנים היהודים, בבתי הקברות היהודים, אותם ניקו תלמידנו והתלמידים הפולנים שכם לצד שכם, ביקרו במכרות המלח העומדות על תילן כ-700 שנה ובתוכן 40 כנסיות יוצאות דופן העשויות מלח, את המליחות המתיקו משחקים בשלג זקופונה בקור של 0 מעלות. משם נסעה המשלחת לוורשה, העיר העתיקה-המחודשת ולמוזיאון פולין המספר את סיפורם של יהודי פולין מהגעתם לפולין ועד לימינו-אנו.

מעבר למקומות המרתקים שהם עדות נצחית להיסטוריה משותפת מפוארת, אם כי כואבת, ניטוו חוטים עדינים של קשר בין תלמידנו לבני הנוער מפולין, ותלמידנו שבו הביתה בתחושה של קירוב לבבות שהמיס את השלג מסביב ובצפייה דרוכה לקראת ביקורם של חבריהם כאן, בישראל.

ואכן, בני הנוער מפולין נחתו כאן במדינתנו, אל תוך השמש המאירה והחמימה ממש כמו קבלת הפנים המלבבת שלה זכו.

הפולנים התארחו בבתי תלמידנו והכירו אף הם את עולמם הפרטי, הם ביקרו בבית ספרנו חוו את האווירה המיוחדת ואף השתתפו בשעורים כמו כימיה, תקשורת, ביולוגיה, מחשבים, אומנות, פיזיקה, אלקטרוניקה ועוד... כשמורינו הכינו במיוחד עבורם את השעורים באנגלית. הפולנים אף התראיינו לתוכנית הרדיו של בית ספרנו וסיפרו בהתרגשות ובהתלהבות על ביקורם בארץ. מעבר לכך, טיילה המשלחת כולה בארץ - באזור מצדה, ים המלח וירושלים, בילו בתל-אביב, בחוף הים באשדוד ואף נסעו עם ההורים והמארחים לחיפה ולעכו.

אין ספק שהביקור ההדדי הותיר רושם עמוק בלב כולם - מארחים, אורחים, מורים, הורים וכל מי שנטל חלק בסיור החשוב הזה.

אבל מעל לכל ריחפה התקווה! זו שמתקיימת בין בני אדם שמרגישים את הולם ליבו של האחר, השונה והזר, שנפתחים ומתוודעים לעולמו.

אפשר שהתקווה הזו, החמימות האנושית הזו תמיס אף את קיפאונה של ההיסטוריה המדממת ותאיר את עתיד העולם מחדש.

מאת שרון אגסי

פורסם בתאריך: 08/11/2016 

Internet Explorer 5+ ,1024 x 768 : צפייה מומלצת - Yavne Municipality 2003 - 2014 © All rights reserved.